חשיפה לכימיקלים בהריון

כימיקלים שכיחים בחיי היום יום שמשבשים את פעילות המערכת ההורמונלית מעלים את הסיכון לסוכרת הריונית

חשיפה לכימיקלים שכיחים המשבשים את המערכת ההורמונלית, כולל ביפנילים פולי-כלוריים ואתרים דיפניל פוליברום, הגבירו את הסיכון לסוכרת הריון במחקר שנערך לאחרונה.

מחקר גדול שבוצע באוניברסיטת ווהאן בסין, ניסו לאמוד את הקשר בין הסיכון לסוכרת הריונית וחשיפה לכימיקלים משבשי הורמונים  (EDCs), כולל ביפנילים פולי-כלוריים ( PCBs) שמשמשים בתעשיית הצבע והאלקטרוניקה,  אתרים דיפניל פוליברום (PBDEs) המשמשים במוצרים רבים כחומרים מפחיתי בעירה, אסטרים של חומצות פתלטים (PAEs) המשמשים בתעשיית הפלסטיק כולל באריזות מזון ותרכובות  פרופוליפלואורואלקיל (PFAS) המשמשות לציפוי נוגד בעירה בתעשיית הביגוד, הרהיטים ועוד. 

החוקרים השתמשו בבסיסי נתונים של מחקרים וחיפשו את כלל המחקרים על הנושא עד לשנת 2021,בסך-הכל, הסקירה השיטתית המקיפה כללה מידע על -23,796 משתתפים. 

הנתונים העלו כי חשיפה לחומרים העלתה את הסיכון לסוכרת הריונית ב-PCB (14%) PBDE (32%) PAEs (10%) ו-PFAS (9%) .

החוקרים סיכמו “תוצאות המחקר שלנו הצביעו על כך שלחשיפה ל-PCB, PBDE, PAE ו-PFAS יש השפעות משמעותיות על הסיכון לסוכרת הריונית”. 

הערות ד”ר שליט – ידוע כי אנו מוקפים ברעלנים רבים לרבות זיהום אוויר ממפעלים ומכניות, חומרים כמו שנחקרו במאמר המוצג מתעשיות שונות, וכמובן עישון סיגריות. רבים מהחומרים בעלי השפעה הורמונלית וגורמים להעלאת העמידות לאינסולין ועלייה של ערכי הסוכר ואף לסוכרת הריונית.
רצוי להימנע ככל הניתן מחומרים מזיקים אלו ולהפסיק לעשן גם אקטיבית וגם פאסיבית עוד לפני הכניסה להריון. 

רק בריאות,
ד”ר רועי שליט  



כימיקלים וסוכרת הריונית
אתר קורסים מתקדם מבית
 
סקולילנד
כלי נגישות