עישון בהריון

עישון במהלך ההריון או בתחילת ההריון הוא אחד מגורמי הסיכון לסיבוכים אצל האם והיילוד, הסיכון עולה גם במקרים של עישון פאסיבי ולא רק בעישון אקטיבי בהריון. מבין הסיכונים המשמעותיים ניתן למצוא סיבוכים עובריים כמו גדילה תוך רחמית ירודה, משקל יילוד נמוך ואפילו לצערינו הרב עלייה בתמותה התוך רחמית, כמו כן עשויים להיגרם סיבוכים במהלך הלידה כמו התפתחות לידה מוקדמת.

מבחינת משק הסוכר ועישון בזמן ההריון – מחקר שפורסם בכתב העת המדעי Obstetrics & Gynecology משנת 2020 שהובילה ד”ר יעל בר-זאב מהאוניברסיטה העברית, ובדק מתוך מאגר ענק של 222,408 נשים שילדו בין השנים 2009-2015 בארה”ב. מצא כי 5.3% מהן סבלו מסוכרת הריון (בדומה לאחוזים בספרות שנעים בין 5-10% תלוי במדינה).

לפי המחקר, נשים שהמשיכו לעשן את אותה כמות או יותר של סיגריות בהריון, היו בעלות סיכון גבוה כמעט ב- 50% ללקות בסוכרת הריון, בהשוואה לנשים שמעולם לא עישנו או שלא עישנו לפחות שנתיים לפני כניסתן להריון.

מחקר זה מתווסף לשורה של מחקרים אחרים שהראו שעישון מעלה את הסיכון לסוכרת בכלל, ולסיבוכי סוכרת בפרט גם בזמן ההריון וגם ללא קשר להריון- התאוריה גורסת כי הניקוטין שבסיגריות יחד עם רעלנים אחרים מעלה את התנגודת לאינסולין בדומה לתהליך שמתרחש ממילא בסוכרת הריון – כפי שתוכלי ללמוד לעומק בקורס המקוון.

המסקנה היא כמובן לנסות ולהפסיק (או להתחיל ) לעשן עוד לפני הכניסה להריון וודאי שבזמן ההריון עצמו.

רק בריאות,
ד”ר רועי שליט

עישון וסוכרת הריון
אתר קורסים מתקדם מבית
 
סקולילנד
כלי נגישות